
Кафедра фармацевтичної технології, стандартизації та сертифікації ліків Інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації було створена 01 січня 2024 року в результаті реорганізації кафедр фармацевтичних технології та забезпечення якості ліків ІПКСФ і кафедри промислової фармації та економіки ІПКСФ відповідно до наказу ректора НФаУ № 142 від 21.06.2023 р. «Про реорганізацію кафедр».
Кафедра фармацевтичної технології, стандартизації та сертифікації ліків є правонаступницею двох найстаріших кафедр, а саме кафедри технології ліків з курсом фармакології і кафедри фармацевтичної хімії та фармакогнозії, колишнього факультету удосконалення провізорів Харківського фармацевтичного інституту (ХФІ), який було відкрито у січні 1984 року.
Діяльність кафедри технології ліків з курсом фармакології полягала у підвищенні кваліфікації фахівців фармації за спеціальністю «Провізор-технолог», очолював кафедру з 1984 по 2002 рік видатний науковець та педагог, доктор фармацевтичних наук, професор Перцев Іван Матвійович. За майже 40 років свого існування кафедра пройшла через чергу реорганізацій та перейменувань: кафедра фармацевтичної технології та фармакології (1992 р.), кафедра фармацевтичної технології і клінічної фармації (2002 р.), кафедра технології ліків та клінічної фармакології з фармацевтичною опікою (2008 р.), кафедра технології та безпеки ліків (2011 р.), кафедра загальної фармації та безпеки ліків (2016 р.). Необхідність реорганізацій була продиктована потребами фармацевтичної галузі та розширенням кола питань післядипломної підготовки фахівця фармації, яка вимагала комплексних знань сучасної технології ліків, фармацевтичної опіки та безпеки ліків. З 2008 по 2015 рік кафедрою завідував доктор фармацевтичних наук, професор Пімінов Олександр Фомич, за його керівництва значно покращилася її матеріально-технічна база, були впроваджені нові технології навчання, створені навчальні модульні програми, які дозволяли оперативно реагувати на вимоги замовників освітніх послуг, покращилося навчально-методичне забезпечення самостійної роботи слухачів курсів підвищення кваліфікації та інтернів. У період з 2016 по 2022 роки розвиток кафедри продовжився під керівництвом доктора фармацевтичних наук, професора Шульги Людмили Іванівни, були розроблені нові цикли спеціалізації для провізорів та фармацевтів, розширився напрям гомеопатичної фармації, створені перші курси дистанційного навчання з фармацевтичної технології.
Кафедра фармацевтичної хімії та фармакогнозії факультету удосконалення провізорів ХФІ, яку на момент її утворення в 1983 році очолив доктор хімічних наук, професор Валерій Васильович Болотов, у 1994 році отримала нову назву – кафедра фармацевтичного аналізу та фармакогнозії ІПКСФ НФаУ. В різні роки кафедрою керували професори, відомі хіміки-синтетики Конєв Володимир Федорович (1987-1994 рр.) та Банний Іван Прокопович (1994-2004 рр.). Поступово до питань, пов’язаних з методами фармацевтичного та фармакогностичного аналізу, які викладалися слухачам циклів тематичного удосконалення та передатестаційних циклів, додалися інші, які потребували комплексного підходу. Перехід від концепції контролю якості до системи менеджменту якості та активне впровадження стандартів Належних практик у фармації обумовили як зміну назви кафедри у 2002 році на кафедру якості, стандартизації та сертифікації ліків, так і значне розширення тематики навчання та контингенту слухачів. З 2004 по 2009 р. кафедрою завідувала доктор фармацевтичних наук, професор Георгіянц Вікторія Акопівна. Саме в цей період відбулося оновлення та омолодження викладацького складу кафедри, налагоджена співпраця з обласними інспекціями Державної служби лікарських засобів, науковці кафедри були залучені до розробки нових монографій для Державної фармакопеї України, розроблені новий курс дисципліни «Якість, стандартизація та сертифікація ліків» та цикли тематичного удосконалення, які стосувалися актуальних питань діяльності уповноваженої особи аптечних та лікувально-профілактичних закладів, стратегії захисту фармацевтичного ринку від фальсифікованих лікарських засобів, загальних вимог до контролю якості фармацевтичної продукції під час її виробництва, зберігання та реалізації. Більше 10 років кафедрою завідувала доктор фармацевтичних наук, професор Гарна Світлана Василівна (2010-2020 рр.). Активно продовжилася навчально-методична робота: за 2011-2014 рр. були розроблені 4 нові програми циклів тематичного удосконалення, в 2016 було створено програму циклу підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу кафедр хімічного та біологічного напрямів фармацевтичних ВНЗ, також у 2016 р. були переглянуті і затверджені типовий навчальний план та програма інтернатури зі спеціальності «Загальна фармація». З 2021 року по вересень 2022 року кафедрою завідувала доктор фармацевтичних наук, професор Ленчик Лариса Володимирівна.
Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну на початку 2022 року викликало низку об’єктивних обставин, наслідком яких стало об’єднання в вересні 2022 року кафедр загальної фармації та безпеки ліків і кафедри якості, стандартизації та сертифікації ліків в одну – кафедру фармацевтичних технології та забезпечення якості ліків. Завідувачем кафедри було призначено кандидата фармацевтичних наук, доцента Сурікова Олександра Олександровича.
Кафедра промислової фармації та економіки ІПКСФ була створена та розпочала свою діяльність з 1 вересня 2004 року. Кафедру протягом 15 років (2004-2019 рр.) очолював доктор економічних наук, професор Доровський Олександр Вікторович. Основним напрямом роботи було проведення тематичних циклів підвищення кваліфікації для фахівців вітчизняних підприємств виробників лікарських засобів. Кафедрою було створено 12 навчальних програм циклів тематичного удосконалення для фахівців фармацевтичних, біотехнологічних підприємств, виробників ветеринарних, імунобіологічних препаратів та активних фармацевтичних інгредієнтів. У 2013 році кафедра провела ліцензування освітньої послуги у сфері післядипломної освіти фахівців за напрямом підготовки 6.051401 “Біотехнологія”. В 2016 було розроблено програму циклу підвищення кваліфікації для науково-педагогічних працівників кафедр технологічного профілю фармацевтичних ВНЗ. З 2004 по 2019 рр. кафедра розташовувалася на базі ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я», що надавало змогу постійної співпраці з підрозділами заводу щодо практичних питань розробки, виробництва та забезпечення якості лікарських засобів. У 2019 році кафедру очолив доктор фармацевтичних наук, професор Шпичак Олег Сергійович. У діяльності кафедри виокремився напрям роботи з підвищення кваліфікації співробітників обласних Центрів служби крові МОЗ України з питань впровадження та функціонування системи забезпечення якості за стандартами GMP та ISO. Для фахівців аптечних установ були розроблені програми циклів тематичного удосконалення щодо організації роботи за стандартами належних практик фармації.
Кафедра промислової фармації та економіки продовжила працювати і в умовах воєнного стану в 2022-2023 рр., а наприкінці 2023 року була об’єднана з кафедрою фармацевтичних технологій та забезпечення якості ліків задля оптимізації структури та напрямів роботи кафедр Інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації НФаУ.
Створена 01 січня 2024 року в результаті реорганізації кафедр фармацевтичних технології та забезпечення якості ліків ІПКСФ і кафедри промислової фармації та економіки ІПКСФ
Наказ ректора НФаУ № 142 від 21.06.2023 р. «Про реорганізацію кафедр»